Кафедра економічної та соціальної географії Завідувач кафедри - д.е.н., проф. Олійник Я.Б, Тел. 521-32-24
Економіко-географічна підготовка студентів та розвиток відповідних досліджень у Київському університеті є традиційними і мають уже майже 70-річну історію. У дореволюційному університеті економічна географія викладалась як загальноосвітня дисципліна для студентів гуманітарних факультетів (економістів, істориків, філософів та філологів). Першим викладачем географії (в тому числі і економічної) був відомий історик В.Антонович, який у 1917 р. почав викладати цю дисципліну українською мовою. У 80-ті роки колектив кафедри поповнився науковими співробітниками АН УРСР - П.Масляком та Я.Олійником. Сумісниками працюють А.Степаненко, І.Дахно, К.Коценко, О.Драпіковський, Г.Балабанов. У 80-90-ті роки чітко визначилися два напрямки підготовки соціо-економіко-географів: науково-виробничий (прикладний), що виник на базі конкретного соціального замовлення науково-дослідних, планових та проектних органів та їх закладів.
Підготовка бакалаврів географії є базовою вищою суспільно-географічною освітою, яка здійснюється протягом 4 років, включає З цикли навчальних дисциплін: а) загальноосвітніх (гуманітарних, фундаментальних, соціально-економічних та іноземну мову); б) загальногеографічних (або професійно-орієнтованих) та в) спеціальних. У 90-х роках окремою стала економіко-географічна спеціальність (7.070503), що дало змогу поглибити прикладну підготовку і присвоювати випускникам нову кваліфікацію: "Соціо-економіко-географ. Економіст регіонального розвитку. Викладач". Підставою для цього був процес соціологізації суспільно-географічного знання, запровадження до навчального плану нових дисциплін: соціальної географії, географії внутрішньої і зовнішньої торгівлі, географії праці, основ маркетингу, рекреаційної географії, управління регіональним розвитком, прогнозування виробничо-географічних систем, фінансів України, господарського права і бухгалтерського обліку, географічної експертизи та практикуму на ЕОМ. Специфіка бакалаврської підготовки фахівців полягає у підвищеній частці дисциплін першого циклу, що відповідає вимогам часу і світовій практиці. На нього припадає 30,8% загальної кількості навчального часу з таких дисциплін, як історія України, географія культури, географія релігії, політична географія, основи адміністративного права, ділова українська мова; вища математика, інформатика, фізика, хімія з географічним аспектом; філософія, соціологія, мікроекономіка та значним посиленням занять з іноземної мови. Однак основним циклом дисциплін залишається другий (40,5% усіх навчальних годин), що включає вивчення основ фізичної і суспільної географії, географії окремих компонентів природи, основ соціальної географії, ландшафтознавства та господарського комплексоутворення, основ екології. Грунтовною є також підготовка з регіональної географії (фізична географія материків і океанів, географія світового господарства, економічна і політична географія зарубіжних країн, фізична і соціально-економічна географія України). Тут вищезазначені дисципліни доповнюються топографією з основами геодезії, картографії, аерокосмічними методами досліджень, основами психології та педагогіки, безпекою життєдіяльності з основами професійної підготовки.
Ця сума теоретичних знань на перших двох курсах доповнюється фізико-географічною, топографічною, економіко-географічною та регіональною практиками загальною тривалістю 14 тижнів. Протягом третього і четвертого курсів хоча й продовжується викладання окремих гуманітарних, соціально-економічних та регіональних суспільно-географічних дисциплін, але основна увага вже приділяється спеціальному їх циклу (майже 29% навчальних годин), який логічно доповнюється методикою викладання географії та основами регіональної політики в Україні.
Структурно-логічна схема блоку цих дисциплін по кафедрі економічної і соціальної географії включає такі їх групи: а) загальні (історична суспільна географія, техніко-економічні основи виробництва та основи наукових досліджень); б) курси-методи {математичні, статистичні, суспільно-географічної картографії, регіональної соціально-економічної статистики, управління використанням природних ресурсів); в) аналітичні (розселення населення, географія промислових комплексів, географія АПК, географія транспорту, географія внутрішньої й зовнішньої торгівлі, географія сфери обслуговування, географія праці, рекреаційна географія та етнографія); г) синтетичні (основи теорії суспільної географії, суспільно-географічне районування, управління розвитком регіону, основи районного і міського планування, методи й методика суспільно-географічних досліджень, прогнозування виробничо-географічних систем, практикум на ЕОМ та спеціальні семінари); д) дисципліни, зумовлені розвитком ринкових відносин (фінанси і кредит, господарське право, бухгалтерський облік, основи маркетингу і менеджменту). Доповнюють цю систему обов'язкових дисциплін ще й факультативні (іноземна мова, зарубіжна і українська культура, організація туризму і фізичне виховання), а також обов'язкові навчальні і виробничі та педагогічна практика, написання та захист двох курсових і кваліфікаційної випускної роботи.
Різноманітними й цікавими є практики: в кінці другого курсу студенти проходять тритижневу загальногеографічну навчальну практику; в кінці п'ятого семестру - навчальну практику з моделювання на ЕОМ соціально-економічних тематичних карт; у кінці шостого семестру - виробничу практику на робочих місцях різних установ. Студенти третього курсу конструктивного профілю підготовки в кінці шостого семестру мають семитижневу виробничу практику також на робочих місцях. Крім того, всі студенти кафедри проходять обов'язкову педагогічну практику. Курсові роботи за другий і третій курси студенти захищають у кінці кожною навчального року. Студенти четвертого курсу в кінці року складають кваліфікаційний іспит, захищають на засіданні державної екзаменаційної комісії свої кваліфікаційні (бакалаврські) роботи. З урахуванням потреб життя і розвитку суспільної географії, впровадження нових прогресивних технологій навчання з 2001 р. - кафедра відкрила нову спеціалізацію "Розміщення продуктивних сил та регіональна економіка".
Навчання на кафедрі
На основі виконання студентами всіх видів навчальної роботи протягом чотирьох років вони отримують атестати бакалаврів географії із записом у них такої кваліфікації: "Економічна та соціальна географія. Економіст регіонального розвитку.Викладач", або "Економічна та соціальна географія. Економіст розміщення продуктивних сил та регіональної економіки. Викладач". Бакалавр географії з такою кваліфікацією є молодшим фахівцем широкого профілю, який може працювати вчителем географії у різних типах шкіл, співробітником служби зайнятості, лаборантом у вузах та експедиціях, техніком у науково-дослідницьких та проектних установах, продовжувати навчання з метою отримання дипломів спеціаліста та магістра. Підготовка спеціалістів на кафедрі економічної та соціальної географії здійснюється на базі бакалавріату ще протягом року, тобто уособлює собою повну (основну) вищу суспільно-географічну освіту із двох спеціалізацій: а) економічної і соціальної географії, яка забезпечує потреби середньої, спеціальної та в окремих випадках і вищої школи у висококваліфікованих учителях і викладачах географії; б) управління регіональним розвитком, яка готує фахівців із конструктивної (прикладної) суспільної географії.
П'ятий рік навчання включає такі дисципліни першого циклу, як: основи природокористування, теорія і практика менеджменту, соціальна філософія, історія культури України та іноземна мова; дисципліни з другого циклу - основи макроекономіки, а серед спеціальних дисциплін переважають конструктивні: управління розвитком регіонів, основи районного і міського планування, прогнозування виробничо-територіальних систем, основи маркетингу, основи управлінської етики, практикум на ЕОМ, окремі спецрозділи і спецсемінари, а також посилюється підготовка з методів і методики суспільно-географічних досліджень. Відмінність у наборі навчальних дисциплін між цими спеціалізаціями полягає лише в тривалості виробничих практик, тематиці дипломних робіт та необов'язковості для студентів-прикладників проходження педагогічної практики. Вони, як правило, її проходять за власною ініціативою, що дає їм приписку до назви основної кваліфікації слова "викладач".
Отже, програмні інтереси студентів із комплексної підготовки дають підставу всім випускникам кафедри економічної і соціальної географії на основі успішного складання письмового державного іспиту та захисту дипломної роботи видати диплом про повну вищу освіту із записом такої кваліфікації:"Економічна та соціальна географія. Економіст регіонального розвитку. Менеджер освіти. Викладач географії та основ економіки.".
Випускник із прикладної кваліфікації є кваліфікованим спеціалістом із питань регіонального соціально-економічного розвитку для роботи в науково-дослідницьких, проектних та прогнозно-планових державних і приватних установах, в обласних, районних і міських виконавчих структурах, в органах самоврядування, які здійснюють аналіз, прогноз та експертну оцінку проектів і схем розвитку територій; він також може продовжувати навчання в магістратурі. Разом з тим випускники є висококваліфікованими викладачами географії для нових навчально-освітніх закладів - ліцеїв, коледжів, гімназій, багатокомплектних середніх школах із класами поглибленого вивчення географії, технікумах; може продовжувати навчання в магістратурі. Право на це дає високий рівень наукової, а також достатній рівень психолого-педагогічної підготовки, тривала педагогічна практика у базових і кращих школах м. Києва та інших міст України. З вересня 2000 р. на кафедрі відкрита спеціалізація - розміщення продуктивних сил і регіональна економіка. Такі фахівці набуватимуть умінь і практичних навичок при вирішенні практичних питань стосовно розміщення продуктивних сил з урахуванням закономірностей, принципів та факторів.
Вони зможуть працювати в Раді по вивченню продуктивних сил України НАН України, міських, районних та обласних адміністраціях, в установах Міністерства аграрної політики України і Міністерства економіки України тощо. Спеціалісти цієї спеціалізації отримують кваліфікацію: "Економічна та соціальна географія. Економіст розміщення продуктивних сил та регіональної економіки. Менеджер освіти. Викладач географії та основ економіки". Підготовка магістрів є новою справою на кафедрі, вона розпочалася з 1 вересня 1997 р. До магістратури можуть вступати як спеціалісти, так і бакалаври географії; перші можуть навчатися ще протягом року, а другі як випускники Національного університету - протягом двох років, з інших вузів за індивідуальними навчальними програмами і за відповідну плату. Навчальний план складається з двох частин: загальнонаукової й спеціальної; перша включає історію, теорію і методологію суспільної географії, географічну експертизу та іноземну мову. Друга - окремі поглиблені розділи з управління розвитком регіонів, основ районного і міського планування, прогнозування суспільно-географічних систем, регіональних соціально-економічних програм України, методики складання комплексних планів-прогнозів соціально-економічного розвитку регіонів, основ регіонального програмування в зарубіжних країнах, основ управлінської етики, регіональних промислової політики, політики сталого розвитку, діагностики, економічної безпеки України. Важливими складовими навчального процесу є практикуми на ПЕОМ, спецсемінари і стажувальні практики (асистенська та наукова - на робочому місці в науково-дослідницьких і проектних інститутах).
Після складання магістерського іспиту і захисту магістерської роботи випускникові магістратури присвоюється кваліфікація:"Економічна та соціальна географія. Менеджер регіонального розвитку. Менеджер освіти Викладач географії та основ економіки" або "Економічна та соціальна географія. Менеджер розміщення продуктивних сил та регіональної економіки. Менеджер освіти. Викладач географії та основ економіки". Випускник магістратури цієї кафедри зможе успішно працювати молодшим науковим співробітником у науково-дослідницьких, економістом - у проектних і прогнозно-планових установах, викладачем вузівської кафедри, займати управлінські посади і бути експертом у державних установах регіонального профілю, навчатися в аспірантурі в Україні та докторантурі у зарубіжних університетах, вести маркетингову діяльність. На сьогодні навчально-виховну і науково-дослідницьку роботу на кафедрі забезпечують 3 професори, доктори наук, 5 доцентів, кандидатів наук,1 асистент, кандидат наук, 2 інженери та 1 лаборант. Для викладання окремих прикладних дисциплін залучено провідних фахівців із науково-дослідницьких та проектних установ на правах сумісництва (9 сумісників, з них 2 професори, доктори наук, 3 доценти, кандидати наук та 3 асистенти). Кафедра отримала телефонну лінію інформаційного забезпечення до системи "Internet", має тісні зв'язки з науково-дослідницькими інститутами географії. Найбільш виправданими формами наукової роботи студентів є проблемні наукові групи. Свої наукові результати вони доповідають на семінарах і конференціях.
Такий на кафедрі є Толік Мельнійчук, дуже "вумничає", несе часто-густо пургу. Хоче все знати, але не вистачає розуму. Іноді чекаєшь, коли завершить свій брєд нести. Не зрозумієшь, що іноді каже, ходить під мухою.
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі. [ Реєстрація | Вхід ]