Кафедра метеорології та кліматології. Завідувач кафедри - проф. Сніжко Сергій Іванович тел. 521-32-86 Кафедра створена на географічному факультеті Київського національного університету у 1949 році, хоча метеорологічні дослідження та освітницька діяльність у цій галузі мають в Київському університеті давні традиції. Метеорологія викладається від часу заснування університету (1834 р.). Перші кілька десятків років вона входила як один з основних розділів до курсу лекцій із фізичної географії, а в другій половині XIX ст. "метеорологія" стає самостійною дисципліною навчального процесу. Саме в цей період у Київському університеті відкривається метеорологічна обсерваторія (1855 р.; перший керівник – проф. Е.А. Кнорр), а проф. П.І. Броунов організовує Придніпровську мережу метеорологічних станцій (1892 р.) та започатковує масштабні агрометеорологічні дослідження в Україні. Лекції з метеорології та кліматології у XX ст. читали видатні учені, науковий доробок яких складає суттєвий внесок у підвалини сучасної метеорології. Серед них проф. М.І. Тализін, проф. М.П. Авенаріус, основоположник агрометеорології проф. П.І. Броунов (1853– 1927), проф. Й.Й. Косоногов (1866– 1922), проф. О.В. Клосовський (1846– 1917), акад. Б.І. Срезневський (1857– 1934). У різний час завідувачами кафедри були: проф. І.К. Половко (1949 – 1953 рр.), проф. В.П. Попов (1953 – 1974 рр.), проф. М.І. Щербань (1974 – 1991 рр.), проф. Волощук В.М. (1991 – 2002 рр.). До 1949 р. на факультеті щорічно готували кілька спеціалістів метеорологів у межах спеціальності "Географія". Зараз це єдина в університетах України кафедра, яка на географічній основі готує фахівців за напрямком "Гідрометеорологія" (6.0706) за спеціальністю "Метеорологія": бакалавр гідрометеорології – 6.0706 (4 роки), спеціаліст – метеоролог, менеджер, викладач географії – 7.070601 (5 років), магістр метеорології та кліматології, агрометеорології, менеджер, викладач географії – 8.070601 (5 років). Щорічно за конкурсом на перший курс вступає 10– 15 студентів.
У навчальному плані спеціальності "Метеорологія" затверджено такий розподіл годин: гуманітарні та соціально-економічні – 1443 години (460 – лекції), фундаментальні (математика, фізика, хімія, основи програмування) – 985 годин (204 – лекції), професійно-орієнтовані (загальногеографічні) – 2121 година (958 – лекції), спеціальні – 2799 годин (1348 – лекції). Фахова підготовка студентів включає також різні види практик: після першого курсу – навчальна комплексна географічна 5 тижнів у Канівському заповіднику та 2 тижні топографічна у Києві; після другого курсу – навчальна геофізична (5 тижнів) на базі Карадазької науково-дослідної геофізичної обсерваторії (південний берег Криму); на третьому курсі – зимова навчально-виробнича метеорологічна (2 тижні) на стаціонарі географічного факультету Ясеня (в Карпатах, біля витоків р. Тиса) та після третього курсу виробнича (8 тижнів) у різних підрозділах Гідрометеорологічної служби України та педагогічна (4 тижні) у школах Києва; після четвертого курсу (4 тижні) у Гідрометцентрі та на авіаційних метеорологічних станціях (цивільних) України і 4 тижні асистентська практика для магістрів.
За час свого існування кафедра підготувала понад 500 випускників-метеорологів. Вони працюють у різних підрозділах Гідрометеорологічної служби України і зарубіжних країн, особливо Росії, у науково-дослідних інститутах різних відомств України. Їх діяльність пов'язана із збором та обробкою оперативної метеорологічної інформації, моніторингом якості атмосферного повітря, визначенням факторів стійкості атмосфери та параметрів, які зумовлюють утворення туманів, хмар, опадів, гроз та інших атмосферних явищ, дослідженням характеристик циркуляції атмосфери, аналізом синоптичних карт та встановленням діагнозу метеорологічного стану атмосфери, складанням прогнозів погоди для обслуговування різних галузей народного господарства, виконанням різноманітних метеорологічних та кліматичних обчислень, характеристикою клімату різних територій, виконанням метеоролого-кліматичним обґрунтуванням екологічних експертиз, оцінкою наслідків антропогенного впливу на природне середовище, аналізом історичних та сучасних природних процесів та явищ у кліматичній системі планети, оцінкою природоохоронної ситуації в країні та в окремих регіонах, аналізом глобальних, регіональних і місцевих соціально-економічних та природоохоронних проблем, розробкою відповідних аспектів державної соціально-економічної та екологічної політики. Низка специфічних завдань постає сьогодні перед фахівцями-метеорологами у зв'язку із ратифікацією Україною Кіотського протоколу про обмеження викидів парникових газів. Для викладання окремих навчальних дисциплін систематично запрошуються провідні вчені і спеціалісти Українського науково-дослідного гідрометеорологічного інституту, Центральної геофізичної обсерваторії, Гідрометцентру України. Тісна співпраця з цими та іншими науковими установами й організаціями сприяє підготовці висококваліфікованих фахівців-метеорологів. Наукові дослідження, що ведуться на кафедрі, присвячені проблемам забруднення атмосфери, хмаро- та опадоутворення, атмосферної циркуляції, математичного моделювання пограничного шару атмосфери й окремих метеорологічних процесів, розробці методів прогнозування погоди, а також окремим питанням загальної і прикладної кліматології. При кафедрі працює аспірантура, створена наукова група з проблем хімії атмосфери, ведеться спільно із Гідрометцентром України робота по створенню сучасної навчальної синоптичної лабораторії.
|