Кафедра землезнавства та геоморфології. Завідувач кафедри проф. Бортник Сергій Юрійович, тел. 521-32-28 Працями університетських географів та геологів закладені наріжні камені двох наук, що об'єднані близькими об'єктами досліджень, ідеями і концепціями: геоморфології та палеогеографії. Власне геоморфологія - наука про рельєф Землі, його просторові, генетичні та історичні закономірності будови та розвитку, а палеогеографія - наука про фізико-географічні умови, що існували на Землі в геологічному минулому. Саме поєднання геоморфології та палеогеографії з географічними та геологічними науками включає в коло цих наук дослідників і географів, і геологів водночас. У розвитку геоморфології і палеогеографії в університеті можна виділити два етапи: до створення кафедри геоморфології (до 1949 року) та після, тобто від часу її заснування до наших днів. З 1967 року на кафедрі проводяться інженерно-геоморфологічні дослідження під науковим керівництвом доц. Е.Т.Палієнка, пов'язані з проектуванням та будівництвом Північно-Кримського каналу, створенням селеуловлюючого водосховища на р. Стрий в Карпатах. Розроблено мето-дику польових досліджень та інженерно-геоморфологічного картогра-фування, створені карти для Причорномор'я та Рівнинного Криму, які стали основою виробничої діяльності підрозділів Мінводгоспу України, Укрземпроекту, Укрдорпроекту.
З 90-х років проф. В.В.Стецюк розробляє концепцію спадковості становлення еколого-геоморфологічних досліджень на базі інженерно-геоморфологічних даних. Залучає теорію морфокліматичної зональності для інтерпретації глобальних закономірностей організації екзогенного морфогенезу із практичною метою - визначити і утвердити статус нового науково-прикладного напрямку - екологічної геоморфології. З'ясовує роль екзогенного морфогенезу у функціонуванні довкілля з метою прогнозування його розвитку в умовах інтенсивного антропогенного впливу на рельєф ("Теоретико-методологічні засади екологічної геоморфології", К., 1997; "Теорія і практика еколого-геоморфологічних досліджень у морфо-кліматичних зонах", К., 1998). Останніми роками доц. Комлєв О.О. розвиває концепції про мезо-зой-кайнозойську долинну формацію і історико-динамічні системи морфолітогенезу. В них дається певний методолого-теоретичний підхід - можлива основа для синтезу традиційних (структурна, кліматична геоморфологія, палеогеоморфологія) і нових (морфодинаміка, морфолі-тогенез) напрямків, створення єдиної теорії морфогенеза Землі, проведення наскрізного (одночасно ретроспективного, актуального і перспективного) багатоцільового прогнозування.
Доц. В.І.Огородніков на основі вивчення сучасного седиментогенезу в водосховищах Дніпровського каскаду, в озерах, лиманах та континентальному шельфі розвиває новий напрямок геоморфології - гідрогенну геоморфологію. Сюди входить вирішення проблем формування та розвитку природних і природно-техногенних акваторіальних морфолітосистем в умовах дії сучасних гідрогенних процесів, врахування зональних умов та типів водойм. Отримані дані по акваторії водойм та шельфу України використовуються для вирішення питань осадконакопичення, рельєфоутворення, геоекології, осадового рудоутворення тощо.
Доц. С.Ю.Бортник розробляє проблеми структурної геоморфології, та працює над впровадженням дистанційних методів дослідження рельєфу земної поверхні для цілей морфоструктурного аналізу. Основною темою дослідження С.Ю.Бортника є морфоструктури центрального типу території України, їх поширення та динаміка. З цією метою ним висунута та розробляється концепція ландшафтно-геоструктурної конформності як основа для аналізу структурних особливостей земної поверхні.
З 1976 року при кафедрі була створена лабораторія палеогеоморфологічного аналізу, яку очолював Ю.О.Кошик. До складу лабораторії входили фахівці-практики В.М.Тімофєєв, В.М.Чмихал, Г.І.Хворова, Л.В.Тарбес, О.О.Комлєв, В.М.Клочков, С.В.Волеваха, Є.М.Цвелих та ін.
Вищезгадана лабораторія у 1995 році була перетворена в лабораторію "Дистанційних методів моніторингу довкілля", яка в 1999 році стала міжкафедральною лабораторією "Ландшафтної екології та аерокосмічних методів моніторингу навколишнього середовища", завідувач лабораторії канд. геогр. наук Ю.А.Сілецький.
Перспективою роботи кафедри геоморфології та палеогеографії є удосконалення та розширення теоретичних та практичних розробок, зокрема, в геоморфології - це питання ролі етапів вирівнювання рельєфу, ярусності його будови, морфоструктури та морфоскульптури, зональності екзогенного морфогенезу, палеогеоморфологічного аналізу, розвитку долинних систем, управління землекористуванням, інженерна та екологічна геоморфологія, донний морфо-літогенез, морфоструктурний аналіз кільцевих структур, дистанційні методи геоморфологічних досліджень, морфоструктурне моделювання тощо.
Головним завданням палеогеографічних досліджень буде вивчення фізико-географічних умов природи земної поверхні, ландшафтів, які існували на Землі у геологічному минулому, складання тематичних карт окремих природних компонентів (палеопедологічних, палеобіогеографічних, палеокліматичних, палеоландшафтних тощо), розробка прогнозу розвитку природних умов на найближчу і віддалену перспективи.
Кафедра працює над вдосконаленням спеціальностей і спеціалізацій, зокрема, аерокосмічного моніторингу навколишнього середовища, прикладної екології. У відповідності до цього уточнюється навчальний план, впроваджуються нові навчальні дисципліни, залучаються до читання спецкурсів провідні фахівці науково-дослідних інститутів.
|